Blog

                    Sneaker Blog
Jak czyścić buty z soli?

Jak czyścić buty z soli?

06/02/2020
Zima z opadami śniegu to nie tylko trudny czas dla drogowców, ale i dla naszych butów, które narażone są na przemoczenie i zniszczenie z powodu soli sypanej obficie w walce ze śniegiem. Sól zostawia nieestetyczne białe plamy na obuwiu i może nawet doprowadzić do trwałego zniszczenia, jeśli o nie właściwie nie zadbamy. Czasami nawet krótka przechadzka może zostawić ślady na naszych ulubionych butach. Jak temu zaradzić? Oto kilka porad.  

Jak zimą zabezpieczyć obuwie przed działaniem niekorzystnych czynników?


W przypadku butów można zastosować znane powiedzenie, którego używamy w odniesieniu do zdrowia — lepiej zapobiegać niż leczyć. O kondycję obuwia możemy bowiem zadbać już w chwili zakupu, ale najczęściej wtedy o tym nie myślimy. Warto jednak nowe buty zaimpregnować specjalnymi preparatami, które możemy kupić razem z butami. Jaki środek wybrać? Najlepiej zdać się w tej kwestii na producentów, którzy oferują specjalne preparaty do różnych rodzajów obuwia. Nie zawsze jednak uda nam się zabezpieczyć buty przed solą w 100%, ale te wcześniej zaimpregnowane nie ulegną tak dużym zniszczeniom, jak te pozostawione bez żadnej ochrony. Poza tym z buta mającego pewną warstwę ochronną łatwiej usunąć wszelkie zabrudzenia.  

Co mówią specjaliści o usuwaniu soli z butów?


Najlepiej unikać przemoczenia butów, ale jeśli już to się zdarzy i istnieje możliwość, że nasze buty były narażone na działanie soli, najlepiej działać od razu po powrocie do domu. Nie można dopuścić do tego, aby sól głęboko wniknęła w warstwy materiału, z którego zostały wykonane, ponieważ wtedy nawet przy oczyszczeniu zdarza się, że białe plamy z soli pojawią się ponownie. Sposób oczyszczania butów z soli zależy jednak od rodzaju obuwia. Nie wszystkie materiały czyścimy w ten sam sposób. Szczególną troskę należy wykazać w przypadku obuwia skórzanego i zamszowego. Sól może trwale zniszczyć buty ze skóry, gdyż wchodzi z nią w reakcję. Żeby do tego nie dopuścić, trzeba usunąć ją z butów jak najprędzej, nawet jeszcze przed powrotem do domu. Zróbmy to najszybciej jak to tylko możliwe, używając nawet  chusteczek nawilżanych, które najlepiej nosić ze sobą. Czyszczenie w domu najlepiej przeprowadzić przy pomocy wilgotnej szmatki, ale trzeba to robić delikatnie, ponieważ skóra nie lubi mocnego pocierania. Jeśli to nie pomoże i plamy są nadal widoczne, można użyć szamponów do butów, lub specjalnych preparatów przeznaczonych do ich pielęgnacji. Trzeba przy tym pamiętać, aby wszelkie takie pasty i płyny stosować ściśle według zaleceń producenta, a nie na własną rękę, ponieważ możemy przesadzić z ilością i zamiast wyczyścić obuwie, doprowadzimy do jeszcze większych uszkodzeń. Buty zamszowe są jeszcze bardziej wymagające w pielęgnacji niż buty skórzane. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że szkodzi im woda. Unikajmy więc czyszczenia na mokro. Jeśli buty są przemoczone, powinny najpierw wyschnąć i wtedy łatwiej usuniemy z nich zabrudzenia, czyszcząc je na sucho. Jeśli spróbowalibyśmy usunąć brud z mokrych zamszowych butów, istnieje obawa, że mógłby on wniknąć jeszcze głębiej, a struktura zamszu uległaby uszkodzeniu. Do suchego czyszczenia najlepiej nadaje się specjalna szczoteczka z gumową końcówką, przeznaczona do pielęgnacji butów z zamszu. Jeśli takiej nie mamy, możemy spróbować użyć nawet szkolnej gumki. Po takim mechanicznym oczyszczeniu można użyć specjalnej pianki, oczywiście zgodnie ze wskazówkami producenta.  


Jakie są domowe sposoby na czyszczenie obuwia z soli?


Do usuwania plam z soli na butach polecane są też rozmaite domowe sposoby, które można zastosować na własną odpowiedzialność w przypadku braku innych środków. Zwolennicy wody zmieszanej w równych proporcjach z octem i sodą zalecają, aby buty skórzane przecierać wilgotną szmatkę zamoczoną w tym roztworze, a buty zamszowe dopiero po wyschnięciu przy użyciu gumowej szczoteczki. Inni polecają usuwanie soli z butów przy pomocy szmatki namoczonej w ciepłym mleku i powtarzaniu tej czynności, dopóki plamy nie znikną. Natomiast w celu zabezpieczenia butów przed działaniem soli polecana jest wazelina. Przy stosowaniu tego rodzaju domowych sposobów trzeba jednak zachować ostrożność, żeby nie uszkodzić butów. Najlepiej wypróbować działanie domowych środków najpierw w miejscach, które są mniej widoczne.  

Podsumowanie


Usunięcie szkodliwej dla butów soli jest możliwe, jeśli szybko zaczniemy działać i nie zignorujemy tego. Najlepiej jednak odpowiednio zaimpregnować buty, żeby nie dopuścić do ich zniszczenia i wchłaniania soli. Najbezpieczniej stosować się ściśle do zaleceń producentów. Tylko to zagwarantuje nam, że nie doprowadzimy do ich zniszczenia. Domowe sposoby zostały podane jako ciekawostka i korzystanie z nich jest dopuszczalne wyłącznie na własną odpowiedzialność. Jeżeli jednak chcemy długo cieszyć się ulubionymi butami, najlepiej zaufać specjalistom z branży obuwniczej.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel