Blog

                    Sneaker Blog
Wegańskie Buty? Czyli jakie?

Wegańskie Buty? Czyli jakie?

24/03/2020
Weganizm staje się coraz bardziej popularny, a mimo to większość osób nadal postrzega wegan jedynie w kontekście wyborów żywieniowych. Tymczasem weganizm to nie tylko unikanie spożycia produktów odzwierzęcych, ale styl życia w zgodzie z naturą. Bycie weganinem wpływa zatem na wszystkie decyzje zakupowe, które podejmujemy, w tym również na to, jakie buty kupujemy. Zobaczmy, co kryje się pod pojęciem wegańskie buty i jak można je rozpoznać.

Wegańskie buty – materiał

Weganie dążą do tego, by usuwać ze swojego życia produkty pochodzące od zwierząt. Nie wybiorą zatem butów wykonanych ze skóry naturalnej, ale będą szukać alternatyw. Jedną z nich może być wybór skóry syntetycznej, która wygląda jak skóra naturalna, ale jej wytworzenie nie wymagało skrzywdzenia żadnego zwierzęcia.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy materiał syntetyczny będzie zgodny z wyznawaną przez wegan filozofią. Owszem, nie będzie on pochodził od zwierząt, ale może mieć negatywny wpływ na środowisko, co również dyskwalifikuje go w oczach wegan. Istotna jest bowiem całość procesu produkcyjnego, a więc pochodzenie materiału, sposób jego wytwarzania oraz czas rozkładania. Jeśli któryś z tych etapów będzie miał negatywny wpływ na środowisko, to dla wegan nie będzie to dobry wybór i taki materiał nie zyska uznania w ich oczach.

Nie można więc powiedzieć, ze buty wegańskie to wszystkie buty, które nie są produkowane ze skóry naturalnej. To coś więcej. To buty produkowane z materiałów, których produkcja, sposób farbowania i czas rozkładu, są jak najbardziej zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Warto również pamiętać, by zwracać uwagę nie tylko na zewnętrzny materiał, z którego wykonana jest cholewka, ale również na wkładkę czy wyściółkę. To elementy buta, które często wykonane są ze skóry lub wełny, co niestety znów oznacza, że produkt ten nie będzie mógł zostać nazwany wegańskim.


Buty dla wegan – klej

Drugim ważnym elementem, który ma wpływ na to, czy buty możemy określić jako buty wegańskie, będzie rodzaj stosowanego w nich kleju. Wiele klejów stosowanych przy produkcji butów jest wytwarzanych z produktów odzwierzęcych, pochodzących z odpadów powstałych przy produkcji skóry czy z kości. Mowa tu przede wszystkim o klejach kazeinowych czy żelatynowych, które są najczęściej stosowane przy produkcji butów. Buty produkowane z ich użyciem nie mogą być uznane za buty wegańskie, bowiem nie wszystkie elementy wykorzystywane przy ich produkcji są zgodne z filozofią wegan.


Podeszwa w butach dla wegan

Ostatnim elementem buta, który może mieć znaczenie dla wegan, jest podeszwa buta. Tutaj raczej nie ma mowy o składnikach pochodzenia zwierzęcego, ale to wcale nie znaczy, że rodzaj podeszwy jest bez znaczenia. Na pierwszy plan nadal wysuwa się kwestia sposobu produkcji podeszwy oraz okres jej rozkładu. Im bardziej ekologiczny proces produkcji czyli m.in. im mniej dwutlenku węgla jest przy nim emitowane, tym lepiej. Znaczenie ma również czas rozkładu podeszwy i tutaj zdecydowanie najlepiej wypadają produkty ulegające szybkiej biodegradacji, które można znaleźć w butach oznaczonych jako 100% wegańskie.


Jak znaleźć buty wegańskie?

Wspomniane wyżej wymagania, które muszą spełniać buty wegańskie, jasno pokazują, że rozpoznanie butów zgodnych z filozofią wegańską wcale nie jest łatwe. Jednoznacznie można powiedzieć jedynie tyle, że buty ze skóry naturalnej na pewno nie spełniają wymagań wegan. Nie jest to jednak takie łatwe, gdy mamy do czynienia z butami z innych tkanin, bo nie mając informacji na temat ich pochodzenia nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy są to buty wegańskie czy nie.

Nie znaczy to jednak, że nie mamy możliwości znalezienia butów wegańskich. Wręcz przeciwnie. Możemy to zrobić, gdyż są certyfikaty, które mogą nam pomóc dokonać właściwego wyboru. Poświadczają one pochodzenie tkanin oraz rodzaj stosowanego kleju, dzięki czemu możemy mieć pewność, że są to buty dostosowane do wymagań filozofii wegan. Możemy również spotkać oznaczenia typu 100% wegańskie, co jest jasnym sygnałem, że buty te spełniają wszelkie wymagania i są zgodne z zasadami, jakimi kierują się weganie.


Buty wegańskie znanych marek

Poszukując butów wegańskich warto wiedzieć, że ich produkcją zajmują się nie tylko niszowe fabryki produkujące na niewielką skalę, ale i znani potentaci rynku obuwniczego. Jednym z ważniejszych i wartych wspomnienia jest Dr. Martens, którego śmiało można nazwać prekursorem tego trendu wśród dużych producentów butów. Pierwsze wegańskie modele tej marki powstały w 2011 roku i miały zdecydowany wpływ na powrót tej marki do łask. Dzięki temu kultowe przed kilkudziesięciu laty martensy znów można spotkać na naszych ulicach, ale w nowszym, bardziej ekologicznym wcieleniu.

Wegańskie buty oferują również znani producenci obuwia sportowego, tacy jak adidas czy Nike, choć na razie jest to jedynie ułamek ich oferty. Weganie doceniają jednak fakt, że mogą nosić markowe buty sportowe i żyć w zgodzie ze swoim stylem życia.
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel